Pavel Šporcl a Marko Ivanović vystoupí tuto neděli s naším orchestrem

24.05.2024

Již tuto neděli 26. května se ve Sboru českých bratří uskuteční veřejná generální zkouška a náš jubilejní koncert. Na oslavu 60 let od založení orchestru jsme přizvali významné hosty. Celý koncert bude řídit uznávaný dirigent a skladatel Marko Ivanović. V houslovém koncertu Felixe Mendelssohna-Bartholdyho doprovodí orchestr houslového virtuosa Pavla Šporcla.

  • 16:00 veřejná generální zkouška (vstupenky možno zakoupit u vstupu)
  • 19:00 jubilejní koncert (vyprodáno)

PROGRAM

Antonín Dvořák (1841 - 1904)
Dva valčíky, op. 54

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809 - 1847)
Koncert pro housle a orchestr e moll, op. 64
Allegro molto appassionato /attacca/
Andante /attacca/
Allegretto non troppo. Allegro molto vivace

- přestávka -

Wolfgang Amadeus Mozart (1756 - 1791)
Symfonie č. 29 A dur, K. 201
Allegro moderato
Andante
Menuetto
Allegro con spirito


Pavel Šporcl je vnímán jako velmi výrazná a silná umělecká osobnost. Studia na konzervatoři a na HAMU absolvoval u profesora Václava Snítila. Mezitím pokračoval studiem houslové hry v USA na prestižních školách (Juilliard School, Brooklyn College, SMU Dallas) a u předních pedagogů (D. DeLay, I. Perlman, M. Kawasaki, E. Schmieder). Posluchači ho měli možnost slyšet v prestižních hudebních síních, jako je Suntory Hall v Tokiu, Alte Oper ve Frankfurtu či Walt Disney Hall v Los Angeles. V únoru 2016 s velkým úspěchem debutoval v proslulé Carnegie Hall v New Yorku. Vystupuje na světových hudebních festivalech, hraje s renomovanými orchestry. Také spolupracuje s umělci jiných hudebních žánrů. Od roku 2011 vyučuje hru na housle na hudební fakultě AMU v Praze, také se věnuje propagaci české houslové školy. Pavel Šporcl hraje na unikátní modré housle, které si nechal postavit v roce 2005 houslařem Janem Špidlenem.

Marko Ivanović patří k předním dirigentům a všestranným hudebním osobnostem naší současné hudební i divadelní scény. Na pražské AMU vystudoval obory dirigování a skladba. Je laureátem Mezinárodní soutěže mladých dirigentů Grzegorze Fitelberga v Katowicích (2003). Jako dirigent spolupracoval s řadou českých a zahraničních orchestrů: Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia, Filharmonií Bohuslava Martinů, Filharmonia Sudecka (Polsko), Toyama Academy Orchestra (Japonsko) ad. V letech 2009–2014 byl šéfdirigentem Komorní filharmonie Pardubice. Od 1. ledna 2015 je šéfdirigentem Janáčkovy opery Národního divadla Brno. Jako skladatel se prosadil v mnoha zemích Evropy, zejména na významných festivalových pódiích. Je také autorem hudby k filmům a divadelním hrám. V lednu 2012 měla v Národním divadle v Praze premiéru jeho opera Čarokraj. Marko Ivanović je vyhledávaným hudebním popularizátorem na koncertech koncipovaných speciálně pro děti a mládež (Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Komorní filharmonie Pardubice).

Vytvořte si webové stránky zdarma!